جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۶ بهمن ۳, سه‌شنبه

قیام بهمن -اخبار اعتراضات و اعتصابات کارگری ماه بهمن۹۶

در اهواز حدود 150تن  از رانندگان پیکان و مینی‌بوس  که روی دکل حفاری مشغول به کار هستند  در اعتراض به پرداخت نشدن 8ماه حقوق عقب‌افتاده تجمع کردند.
 همچنین  جوانان جویای کار در روستاهای اطراف اهواز در اعتراض به بیکاری مقابل شرکت کشت و صنعت کارون تجمع کردند.
در ارومیه کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان بعد از یک سال اخراج در مقابل بخشداری  رژیم  در ا ین شهر تجمع کردند


در تهران کارگران عضو پروژه سپیدار ۲و۳تعاونی مسکن کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی برای سیزدهمین روز متوالی در مقابل شورای قلابی شهر و شهرداری تهران تجمع اعتراضی برگزار کردن

اعتصاب کارگران در اهواز و میناب

صبح روز یک‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ کارگران گروه ملی فولاد اهواز در اعتراض به پرداخت  نشدن  سه حقوق عقب افتاده، در ورودی کارخانه را مسدود کردند. کارگران اعتصاب‌کننده گفتند تا تسویه مطالباتشان  اجازه تولید نخواهند داد. در میناب نیز کارگران سد سرنی در اعتراض به پرداخت نشدن چند ماه حقوق دست به اعتصاب زدند.پزشکان از روز چهارشنبه ۲۵بهمن از حضور در درمانگاه‌ها و ویزیت بیماران غیر اورژانس اجتناب کردند.


اعتراضات كارگران، زحمتكشان، غارت شدگان،دانشجويان در سراسر ايران ادامه دارد
در بندر ماهشهر کارگران و پیمانکاران پتروشیمی به‌رغم توفان شن در دومین روز در مقابل شهرداری تجمع كردند. آنها شعار میدادند: عزا عزا ست امروز روز عزاست امروز، زندگی کارگر روی هواست امروز .
رانندگان بازنشسته شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مقابل وزارت کشور دست به تجمع زدند. این تجمع در حالی صورت گرفت که روز قبل از آن به دنبال انتشار فراخوان به تظاهرات، عوامل اطلاعاتی رژیم با ارسال پیامک به کارگران شرکت واحد آن ها را تهدید کردند که در صورت شرکت در این «تجمع غیرقانونی» مورد پيگيرد قانوني و قضايي قرار خواهند گرفت.
جمعی از معلمان رسمي در تهران که هفت ماه است حقوق دریافت نکرده اند؛ همراه با معلمان حق التدريسي که از ۱۰ماه پیش هیچ حقوقی به آنها پرداخت نشده و معلمان قراردادي که سه ماه حقوق آنها پرداخت نشده دست به تجمع زدند.
تاكسي داران قم نيز به راه‌اندازی تاكسي تلفني اينترنتي توسط رژیم در اين شهر در بلوار پيامبر اعظم دست به تجمع زدند.
در چالوس رانندگان در اعتراض به نگرفتن کرایه و حقوقشان، دست به اعتصاب زدند و از بار زدن خودداری کردند.
کارکنان پیمانکاری شرکت آلامتو که مسئولیت جمع آوری و باربری محصولات پتروشيمی ایلام را به‌عهده دارند در اعتراض به حکم اخراجشان، برای دهمین روز متوالی دست به تجمع زدند.


کارگران شرکت احداث مینا در فاز ۱۴پارس جنوبی روز یکشنبه 22بهمن  در اعتراض به   پرداخت  نشدن۶ماه حقوقشان دست به اعتصاب زدند.
 روز یکشنبه  همچنین کارگران سد شفارود در رضوانشهر برای چندمین بار در اعتراض به   پرداخت نشدن ماه‌ها حقوق، حق بیمه و شرایط کاری نامناسب تجمع کردند.


کارگران کاشی اصفهان در مقابل شهرداری این شهر دست به تجمع زدند (۲۱بهمن).

کارگران شرکت نورپلاست قزوین برای سومین روز در اعتراض به پرداخت نشدن یک‌سال حقوق و حق بیمه خود؛ تولید را متوقف و خواستار رسیدگی فوری به مشکلاتشان هستند. مراجعات قبلی آنها به استانداری رژیم هیچ نتیجه‌یی نداشته است. (۲۱بهمن).

دست فروشان محروم منطقه۱۵تهران (جنوب شرق تهران) در اعتراض به جمع کردن بازار روز؛ مقابل شهرداری این منطقه تجمع کردند. آنها می‌گویند جرمشان این است که دزدی نکرده‌اند برای همین کارگزاران رژیم دو متر آسفالت خیابان را هم از آنها گرفته‌اند (۲۱بهمن).

کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای نهمین روز متوالی در اعتراض به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار ۲و ۳مقابل شهرداری تهران تجمع کردند. این خانه‌ها می‌بایست سال ۹۱تحویل سهامداران تعاونی مسکن این شرکت می‌شد. معترضان شعار می‌دادند: «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر» و «شهردار حیا کن چاره کار ما کن» و «یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل می‌شه»(۲۱بهمن).

شماری از فارغ‌التحصیلان بیکار شوش در مقابل شرکت نیشکر هفت‌تپه دست به اعتراض زدند (۲۰بهمن).

 در بروجرد جمعی از کارگران اخراجی کارخانه سامان کاشی در اعتراض به حقوق و مزایای معوقه خود در مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند (۱۹بهمن).

شماری از کارگران شرکت پایانه‌ها و مخازن بندر ماهشهر در محوطه آزاد بندر ماهشهر تجمع کردند. آنها خواهان ایجاد تشکل برای دستیابی به مطالباتشان شدند. (۱۹بهمن).

کارگران نیروگاه شیروان در اعتراض به عدم دریافت 5ماه دستمزد؛ در محوطه نیروگاه تجمع کردند. (۱۹بهمن).

 100نفر از کارگران کارخانه فولاد شفق تاکستان، برای چهارمین بار طی یک هفته اخیر در اعتراض به رسیدگی نشدن به خواستهایشان دست از کار کشیده و تجمع کردند. (۱۹بهمن).

دستفروشان در کرج در اعتراض به حمله و هجوم چماقداران شهرداری به بساطشان و خرد کردن و چپاول اموالشان تجمع کردند. آنها شعار می‌دادند: «ایرانی باغیرت؛ حمایت حمایت» (۱۹بهمن).

شماری از کارکنان شرکت نفت در تهران نسبت به مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس مبنی بر کاهش پاداش پایان خدمت کارکنان این شرکت اعتراض کردند (۱۹بهمن).

تاکسی‌داران قم در اعتراض به گرانی سوخت و پایین بودن کرایه مقابل استانداری تجمع کردند (۱۹بهمن).


 اخبار اعتراضات۱۷بهمن:
صبح امروز سه‌شنبه 17بهمن 96 بیش از 200نفر از کارگران کارخانه کیان تایر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده در مقابل وزارت صنعت و معدن رژیم تجمع کردند.
به گفته کارگران تجمع کننده مطالبات مزدی دی ماه سال جاری و ۴ماه اضافه کاری و بن انگیزشی ما پرداخت نشده است.حدود ۴۰۰کارگر بازنشسته کارخانه کیان‌تایر هم منتظر پرداخت سنوات بازنشستگی خود هستند.

کارگران در برابر نیروهای گارد ویژه که سعی در متفرق کردن آنها را داشتند مقاومت کرده و شعار می‌دادند نترسید، نترسید ما همه با هم هستم.


امروز همچنین  برای هفتمین روز متوالی؛ به‌رغم دستگیری کارگران معترض در روزهای گذشته؛ کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه اعتصاب خود را از سر گرفتند و به همین علت انبار شکر بسته شد و کارگران از خروج شکر از کارخانه جلوگیری کردند.


 اخبار اعتراضات ۱۶بهمن:


صبح روز دو‌شنبه۱۶بهمن‌ماه۹۶هزاران تن ازکارگران خشمگین کارخانه هپکو اراک   در اعتراض به   پرداخت نشدن مطالبات ۸ماهه خود دست به راهپیمایی در خیابانهای اراک زده‌اند.
آنها شعار می‌دادند:«عزا عزاست امروز روز عزاست امروز زندگی کارگر روی هواست امروز».

کارگران خشمگین کارخانه هپکو اراک

بازنشستگان صنعت فولاد و معدن اصفهان مقابل اداره بازنشستگي تجمع كردند و با شعار يك اختلاس كم بشه - مشكل ما حل ميشه به پرداخت نشدن مطالبات خود اعتراض کردند.
بازنشستگان صنعت فولاد و معدن در اهواز مقابل استانداري تجمع كردند. آنها شعار می دادند: بر روی دستنوشته های این بازنشستگان نوشته شده بود: «صندوق خودگردان غیرکارآمد منحل باید گردد»؛ «حقوقهای نجومی فلاکت عمومی»؛ «صنعتگران دیروز آوارگان امروز».

جمعی از بازنشستگان زیر آب (استان مازندران) در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود دست به تجمع زدند.

کارگران شرکت سهامی جنگل شفارود در رضوانشهر با تجمع در مقابل این شرکت به اعتراض روز قبل خود به پرداخت نشدن پنج ماه حقوق شان ادامه دادند.

در تالش کارگران کارخانه چوکا نیز با برپایی تجمع به پرداخت نشدن چهار ماه حقوق و توقف تولید این کارخانه دست به اعتراض زدند. . بر روی دست‌نوشته های این کارگران نوشته شده بود: «چهار ماه بدون حقوق را تصور کنید».

جمعی از کارگران کارخانه رنگین نخ سمنان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق، مزایا و سنوات خدمت معوقه خود؛‌ در مقابل استانداری رژیم در این شهر تجمع اعتراضی برپا کردند.

کارگران مترو نوبنیاد در تهران در اعتراض به پرداخت نشدن هشت ماه حقوق عقب افتاده خود دست از کار کشیدند.

رانندگان تاکسی در شهر جدید اندیشه شهریار در اعتراض به وضعیت معیشتی خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.


در شادگان(استان خوزستان) کارگران شهرداری که ۱۵ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند و کسی هم پاسخگوی آنها نیست؛ دفتر شهرداری را به آتش کشیدند.

کارگران شهرداری آبادان برای دومین روز پیاپی در اعتراض به پرداخت نشدن هشت ماه حقوق معوقه خود مقابل شهرداری تجمع کردند.

اهالی روستای قجريه واقع در مسير شهرهای اهواز -خرمشهر برای دومین روز در مقابل شرکت نیشکر امیر کبیر دست به تجمع زدند و به استخدام نکردن اهالی منطقه اعتراض کردند. حمله نيروهاي سرکوبگر به روستاییان به درگیری کشیده شد. کارگزاران این شرکت افراد غير بومي را با دستمزدهای ناچیز استخدام می کنند.

کارگران کارخانه کیان کرد در ملایر برای بیست و سومین روز به اعتصاب خود ادامه دادند. آنها خواستار شش ماه حقوق و سه سال عیدی پرداخت نشده خود هستند. طی سه هفته گذشته آنها چند بار در جاده ملایر به اراک دست به تجمع زدند.

کارگران طرح انتقال آب سد سیازاخ دیواندره در اعتراض به پرداخت نشدن ۱۰ماه حقوق خود در مقابل استانداری سنندج تجمع کردند.

کارگران سازه‌های فلزی شهریار به خاطر پرداخت نشدن پنج ماه حقوق شان در محوطه کارخانه واقع در جاده رباط کریم به شهریار دست به اعتصاب زدند.

کسبه و بازاریان خرم آباد؛ قزوین و الیگودرز برای دومین روز در اعتراض به گرانی و رکود اقتصادی و اخاذیها و اعمال فشارهای رژیم دست به اعتصاب زده و از باز کردن مغازه های خود خوددداری کردند
در ساری بازاریان و کسبه شهر در روز یکشنبه به بازاریان اعتصابی در شهرها دیگر پیوستند.

بیش از ۱۰۰تن از اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق که از سراسر کشور به تهران آمده بودن
د در اعتراض به وضعیت استخدام خود،‌ در مقابل وزارت نیرو دست به تجمع زدند. در خرداد۹۶ قرار شد ظرف سه ماه وضعيت استخدامي اپراتورهای پستهای فشار برق قوی از قرارداد موقت به قرارداد دائم تبديل شود. اما با گذشت بیش از شش ماه هنوز هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

جمعی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن سپیدار ۲و۳ در اعتراض به تأخیر پنج ساله در تحویل خانه‌ به اعضای این پروژه، در مقابل شورای شهر تهران تجمع کردند.

اعضای تعاونی مسکن وزارت اقتصاد و دارایی که از ۱۲سال پیش هنوز وعده‌های حل مسکن آنها حل نشده دست به تجمع اعتراضی زدند.


در رضوانشهرکارگران جنگل شفارود با برپایی تجمعی به پرداخت نشدن پنج ماه حقوق عقب افتاده خود اعتراض کردند.

در تهران روز دوشنبه کارگران مترو نو بنیاد در اعتراض به پرداخت نشدن ۸ماه حقوق عقب افتاده، دست از کار کشیدند و تجمع کردند.

در مشهد امروز کارمندان اخراجی مؤسسه غارتگر کاسپین متعلق به سپاه در اعتراض به اخراج خود مقابل شعبه خیام این مؤسسه در مشهد دست به تجمع زدند.

در اصفهان  امروز دوشنبه بازنشستگان صنعت فولاد و معدن در مقابل ساختمان بازنشستگی در  این شهر تجمع کردند.
در اهواز امروز بازنشستگان فولاد خوزستان در پاسخ به فراخوان قبلی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود مقابل استانداری رژیم در  این شهر  تجمع کردند

بر روی دستنوشته‌های این بازنشستگان نوشته شده: صندوق خودگردان غیرکارآمد منحل باید گردد. حقوقهای نجومی فلاکت عمومی. صنعتگران دیروز آوارگان امروز

در سمنان  روز دوشنبه  جمعی از کارگران کارخانه رنگین نخ با تجمع در مقابل استانداری رژیم در این شهر  به پرداخت نشدن حقوق عقب‌افتاده اعتراض کردند.صبح امروز دوشنبه ۱۶بهمن ۹۶ کارگران بخش کشاورزی شرکت نیشکر هفتتپه  وارد محوطه شرکت شده و به پرداخت نشدن حقوقشان اعتراض کردند. بخشهای دیگری از شرکت نیشکر هفتتپه به کارگران بخش کشاورزی پیوستند و در مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند. در اعتصاب امروز  دوشنبه  کارگران بازنشسته که بیش از یک سال است بازنشسته شده‌اند و سنوات خود را دریافت نکرده‌‌اند در کنار کارگران شاغل برای رسیدن به خواست‌های خود به جمع کارگران اعتصابی پیوستند.


در این پیام آمده است:‌ سلام و درود بر کارگران زحمت‌کش، شجاع، غیور و آزاده سرزمین شکر

در پی یورش وحشیانه گارد سرکوبگر و به قول خودشان گارد ویژه به کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، و در بند کردن تعدادی از این عزیزان کارگر و حق‌‌طلب، زنان همیشه سربلند و پیشگام مبارزات حق‌‌طلبانه و حق‌خواه این سرزمین اعلام می‌دارند که این حرکت گستاخانه را به‌‌شدت محکوم کرده و تا به‌دست آوردن تمام مطالبات همسرانمان دست از آگاهی رساندن به دیگران و مبارزه بر نخواهیم داشت.

در اینجا اعلام می‌داریم که هر نوع حرکت سرکوبگری را که به ضرر و زیان قشر ستمدیده کارگر باشد خنثی خواهیم کرد.

در اینجا پیامی برای شخص مدیر عامل اسد بیگی: زنان سرزمین شکر همان زنانی بودند که توانستند پا به پای مردانشان در میدان مبارزه علیه استبداد سرمایه‌‌داری بایستند و مهره‌های دست‌‌نشانده تو را از پای درآورند. آن روز دور از انتظار نیست که در میان آوارهای خشم این کارگران و خانواده‌هایشان برای همیشه مدفون شوی.
«از طرف زنان حق‌خواه و زنان آگاه سرزمین شکر»
بازاریان قزوین در اعتراض به اخاذیهای مالیاتی و اعمال فشارهای رژیم به طور سراسری دست به اعتصاب زدند.

جمعی از کارگران پتروشیمی تندگویان در بندرماهشهر؛ در اعتراض به عدم پرداخت بخشی از مطالباتشان مقابل فرمانداری تجمع کردند. در روزهای پیش از این کارگران در محل کار خود اعتصاب غذا کرده بودند.

کارکنان پیمانکاری شرکت ملی حفاری ایران بار دیگر تجمع کردند. آنها نسبت به وضعیت حقوق و تبعیض حقوقی بین آنها و کارکنان رسمی اعتراض دارند.

جمعی از چغندرکاران مغان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان در دفتر مدیریت مالی و اداری شرکت کشت و صنعت مغان تجمع کردند.

در آبادان کارگران شهرداری برای دومین روز پیاپی دراعتراض به پرداخت نشدن حقوق عقب افتاده ماههای قبل خود تجمع کردند.

کارگران عضو سهامی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به تاخیر پنج ساله در تحویل دادن خانه هایشان دست به اعتراض زدند.

اخبار اعتراضات۱۳بهمن:

کارکنان راه‌آهن در ورامین در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه حقوق خود با نشستن روی ریل راه‌آهن؛ راه عبور قطار را مسدود کرده و مانع حرکت آن شدند.


اخبار اعتراضات۱۲بهمن:

جمعی از کارگران که در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و پرداخت نشدن ماهها دستمزدشان به خانه کارگر وابسته به رژيم آخوندي در تهران رفته بودند با کارگزاران رژیم در آنجا درگیر شدند.

دور جدید اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه برای دومین روز ادامه یافت. عوامل نیروی سرکوبگر انتظامی در محل حاضر شدند تا مانع از گسترش اعتراض به بیرون از کارخانه و سطح شهر شوند.

در قزوین جمعی از کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق چند ماهه خود در مقابل استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند.

در بوئین زهرا (قزوین) کارگران کارخانه فولاد آریان برای دومین بار در اعتراض به اخراج ۵۰۰ کارگر این کارخانه و همچنین اخاذیهای مالیاتی از جیب خالی کارگران؛ در مقابل اداره مالیات این شهر تجمع کردند.

کارگران و کارمندان شهرداری بروجرد برای پنجمین روز متوالی در اعتراض به پرداخت نشدن هشت ماه حقوق خود در مقابل شهرداری مرکزی این شهر تجمع کردند.

کارگران کارخانه آران سیج در شهریار که هشت ماه است حقوقی دریافت نکرده اند، دست به اعتراض زدند


کارگران اخراجی شرکت بهره ‌برداری نفت و گاز گچساران در مقابل فرمانداری شهر تجمع اعتراضی برپا کردند

درگیری در داخل ساختمان خانه کارگر بیرجند:
صبح روز پنج شنبه ۱۲بهمن۹۶، مسئولین خانه کارگر با جمعی از کارگران که در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و عدم دریافت حقوق بمدت چندین ماه به خانه کارگر مراجعه کرده بودند، بصورت فیزیکی درگیر شدنداین درگیری با حضور نیروهای سرکوبگر و دستگیری تعدادی از کارگران خاتمه یافت.

اعتصاب کارگران کارخانه کیان‌کرد ملایر برای هفدهمین روز ادامه یافت. آنها در اعتراض به پرداخت نشدن شش ماه حقوق و سه سال عیدی در مقابل فرمانداری ملایر تجمع کردند.

کارگران شرکت تراورس راه‌آهن دورود دهمین روز اعتصاب خود را پشت سرگذاشتند. آنها به پرداخت نشدن سه ماه حقوق‌ و چهارماه ماه حق بیمه اعتراض دارند. در ماه‌های گذشته شمار زیادی از کارگران زیرمجموعه شرکت تراورس با سوابق بالای کار اخراج شده اند. هزاران کارگر شاغل در راه آهن کشور به خاطر نداشتن تضمین شغلی و پرداخت نشدن دستمزدشان توان اداره امور خانواده هایشان را ندارند.

کارگران راه‌آهن اصفهان، مشهد، یزد و مراغه به اعتراضات خود ادامه دادند. روي پلاكاردهاي كارگران اعتصابي در مراغه نوشته بود:‌ «نه حقوق نه بیمه نه سنوات، دیگر کارد به استخوانمان رسیده. تا به کی بی عدالتی و تبعیض».

اعتراض کارگران کاشی نیلو در نجف آباد به خاطر پرداخت نشدن ۲۸ماه حقوق، برای دومین هفته ادامه یافت. کارگران بر روی بنر بزرگی که در دست داشتند، نوشته بودند: «خصوصی سازی به چه قیمتی؟ آیا فریادرسی هست؟»

در ساوه کارگران کارخانه مقره سازی (پایه های دکل انتقال برق) در شهر صنعتی کاوه،  که یکسال است حقوقی دریافت نکرده اند. دست به اعتراض زدند.

اعتراض شماری از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به تحویل ندادن خانه هایشان توسط تعاونی مسکن شرکت، روز سه شنبه نیز ادامه یافت.

جمعی از کارگران شهرداری یاسوج در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدشان در مقابل «شورای شهر» تجمع کردند.

کارگران شهرداری بروجرد برای چهارمین روز در اعتراض به پرداخت نشدن هشت ماه حقوق؛ دست از کار کشیدند و در برابر شهرداری دست به تجمع زدند.

در تهران دهها تن از کارکنان پیمانکاری شرکت ملی حفاری ایران در اعتراض به تفاوت فاحش حقوق مدیران شرکت با کارکنان و کارگران دست به اعتراض زدند.

کارگران پیمانکاری پتروشیمی فجر در بندر «خمینی» نسبت به عدم پرداخت همسان مطالباتشان دست به اعتراض زدند. آنها خواستار پرداخت مزایای معوقه مربوط به بدی آب و هوا، سختی‌کار و بُعد مسافت هستند.

جمعی از کارگران کارخانه صابون سازی «یاس» در خرمشهر در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه خود دست به تجمع زدند

کارگران کارخانه قند فسا که دو ماه است دستمزدشان پرداخت نشده و از کمبود امکانات مربوط به ایمنی محیط کار رنج می برند، در محل کارخانه دست به تجمع زدند.

دهها تن از مردم دره شهر ايلام که در مقابل ساختمان فرمانداری تجمع كردند پاسداران با تيراندازي مستقيم به تجمع كنندگان آنها را پراكنده كردند.

تراکتور داران هادیشهر(جلفا) دراعتراض به قطع سهمیه گازوییل و مشکلات معیشتی خود دست به اعتراض زدند.

مردم ستمدیده رامیاندر استان گلستان در برابر فرمانداری دست به تجمع زدند. نيرويهاي سركوبگر ورودی‌های ساختمان فرمانداری را    بستند تا از ورود جمعیت جلوگیری کنند.


اخبار اعتراضات۱۱بهمن:


 اعتصاب کارگران راه آهن
روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه ۹۶، کارگران راه آهن از ساعت ۹ صبح برای چندمین روز متوالی دست به اعتراض و اعتصاب زدند.این کارگران به عدم دریافت حداقل ۴ ماه خود اعتراض دارند.

کارگران بخش کشاورزی شرکت نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه دستمزد در محل کارخانه دست به اعتصاب زدند. آنها با بستن درهای یارد شمالی کارخانه، مانع ورود و خروج به آن شدند. رانندگان تراکتورهای استیجاری هم تراکتورهای خود را مقابل در شرکت پارک کردند و مسیر ورود و خروج را بستند. روز پیش از آن عوامل اطلاعاتی رژیم در کارخانه شماری از کارگران را احضار و آنها را از هرگونه اعتراض برحذر داشتند.

اعتصاب کارگران کارخانه روغن نباتی جهان- واقع در بزرگراه زنجان- قزوین برای هفتمین روز در اعتراض به پرداخت نشدن ماهها حقوق و حق بیمه شان ادامه یافت. این کارخانه که با ۶۰سال سابقه فعالیت از بزرگترین کارخانه های تولید روغن در ایران است در سال ۶۴ توسط ارگان غارت و فساد موسوم به بنیاد مستضعفان مصادره شد و از آن پس سیر قهقرایی را پیمود. به‌نحوی که از ۶۰۰کارگر آن اکنون فقط ۱۲۵تن شاغل هستند.

کارگران ماشین‌سازی تبریز در اعتراض به وضعیت این کارخانه مانند پرداخت نشدن حقوق کارگران و رکود حاکم بر کارخانه دست به اعتصاب زدند.

به رغم گذشت ۱۸ روز از اعتصاب کارگران کارخانه کیان‌کرد ملایر به خواستهای آنها رسيدگي نشده است. آنها خواستار شش ماه حقوق معوقه و سه سال عیدی پرداخت نشده خود هستند.

اعتصاب کارگران شرکت تراورس راه آهن در دورود در اعتراض به عدم دریافت سه ماه حقوق و چهار ماه حق بیمه خود وارد یازدهمین روز خود شد. هزاران کارگر محروم راه آهن در شهرهای مختلف روزهای متمادی است در پی دریافت دستمزدهای بخور و نمیر خود هستند.

کارگران کارخانه کیان تایر در اعتراض به بی توجهی کارگزاران رژیم نسبت به مشکلات این کارخانه، مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت در تهران تجمع کردند.

کارگران شهرداری یاسوج که با پرداخت نشدن دستمزدشان توان ابتدایی ترین نیازهای زندگی را برای خود و خانواده شان ندارند، به تجمع اعتراضی در مقابل «شورای شهر» ادامه دادند.

کارگران کارخانه قند ممسنی همچون روزهای گذشته در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی، دست به تجمع زدند.

تجمع اعتراضی کارگران زحمتکش کاشی نیلو در نجف آباد که طی ۲۸ماه گذشته دستمزدی دریافت نکرده اند، در سومین هفته همچنان در برابر اداره کار این شهر برپا شد.


کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای سومین روز در این هفته در اعتراض به تحویل ندادن خانه هایشان توسط تعاونی مسکن این شرکت، در تهران دست به تجمع زدند.


اخبار اعتراضات۱۰بهمن:

در تهران دهها تن از کارکنان پیمانکاری شرکت ملی حفاری ایران در اعتراض به تبعیض حقوق  تجمع کردند.
در یزد  کارگران شرکت تراورس در پاسخ به فراخوان قبلی در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ماه حقوق عقب‌افتاده مقابل ساختمان راه‌آهن تجمع کردند.

در بروجردکارگران شهرداری برای چهارمین روز پیاپی برای گرفتن مطالبات  عقب‌افتاده خود اعتصاب کردند و دست از کار کشیدند.


و در بندر موسوم به امام  کارگران پیمانکاری پتروشیمی فجر هم‌چون روزهای گذشته  در اعتراض به   پرداخت نشدن همسان مطالبات از حضور در سالن غذاخوری و صرف وعده ناهاری خودداری کردند.

در درود تجمع اعتراضی کارگران راه  آهن هم‌چنان ادامه دارد. این کارگاران   از ۱۰روز پیش اعتراض خود را آغاز کردند.یکی از کارگران  گفت: "ما حدود ۱۵۰کارگر راه‌آهن ناحیه درود هستیم که تحت مسئولیت شرکت تراورس با سوابق بالای کاری در بخش امور نگهداری خط و ابنیه فنی خط آهن مشغول کاریم. این شرکت به‌عنوان کارفرما به "بهانه مشکلات مالی" دست‌کم سه ماه دستمزد و ۴ماه حق بیمه کارگران را پرداخت نکرده است.

در ملایر کارگران منسوج «کیان کُرد» در ادامه تجمعی که در سه هفته گذشته در مقابل محل کار خود برپا کرده بودند، امروز سه‌شنبه نیز  در برابر ساختمان فرمانداری رژیم در  ملایر تجمع  کردند و خواستار مطالبات خود شدند.


صبح روز سه شنبه ۱۰ بهمن ماه ۹۶، جمعی از کارگران کاشی نیلو در نجف آباد؛ در اعتراض به عدم دریافت ۲۸ ماه حقوق حقه خود؛ در برابر اداره کار این شهرستان دست به تجمع زدند.
آنان بر روی بنر بزرگی که در دست داشتند؛ نوشته بودند:

خصوصی سازی به چه قیمتی؟ آیا فریادرسی هست؟

اخبار اعتراضات ۹ بهمن

تجمع کارگران صابون سازی یاس در خرمشهر

تجمع کارگران صابون سازی یاس در خرمشهر
روز دوشنبه ۹ بهمن ۹۶، جمعی از کارگران کارخانه صابون سازی “یاس” خرمشهر برای چندمین بار در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود دست به تجمع زدند.
به گفته کارگران معترض، فعالیت این کارخانه از سال ۹۱ متوقف شده و ۱۵۰ کارگر آن بیکار شد‌ه‌اند، اما پیگیری‌های آنان برای دریافت مطالباتشان به جایی نرسیده است. این کارگران که با حدود ۲۰ سال سابقه کار در آستانه بازنشستگی قرار دارند به دلیل وضعیت کارخانه امکان بازنشستگی ندارند. گفتنی است، ۸۰ تن از این کارگران دستمزد سال ۹۵ خود را تاکنون دریافت نکرده اند و حق بیمه آنان نیز پرداخت نشده است 

اخبار اعتراضات ۸ بهمن:براساس خبرهای دریافتی از صبح یکشنبه ۸ بهمن ماه، کارگران راه آهن در شهرهای مختلف ایران از جمله اندیمشک، دامغان در ادامه تجمعات اعتراضی خود، دست به اعتصاب زدند.

بستن مسیر خط آهن قطار تهران-مشهد توسط کارگران اعتصابی راه‌آهن شمال شرق
‌روز یکشنبه ۸ بهمن‌ ماه ۹۶، کارگران اعتصابی راه آهن شمال شرق(شرکت تراورس)، در اعتراض به عدم پرداخت ۴ماه حقوق وحق بیمه دست از کار کشیدند و در راه آهن شاهرود تجمع کردند و بدنبال آن از تردد قطارهای تهران- مشهد جلوگیری کردند.
کارگران محروم راه آهن که چند ماه است از دریافت حقوق خود محروم بوده اند، از روز ۴ بهمن دست به تجمعات اعتراضی در شهرهای دامغان، اندیمشک، اسلامشهر، زنجان زده و خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.
لازم به ذکر است که کارگران راه آهن اندیمشک روز گذشته ۷ بهمن مقابل این شرکت تجمع اعتراضی کرده و خواستار پرداخت ۴ ماه حقوق معوقه خود شدند.
همچنین کارگران راه آهن اسلامشهر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود روز شنبه ۷ بهمن، با تجمع بر روی خط آهن، اقدام به مسدود کردن راه آهن کردند.
  
یکی از کارگران شرکت تراورس شمال شرق شاهرود: ۶۰۰ نفر از کارگران شرکت تراورس که در محدوده راه آهن شمال شرق از گرمسار تا آزادور، سنخاس مشغول به کار هستند با مشکل دریافت حقوق مواجه هستند و امروز در اعتصابی سراسری به صورت سراسری جلوی حرکت قطارها را به تهران، کرج و ناحیه زاگرس گرفتند.

یکی دیگر از کارگران شرکت تراورس شمال شرق شاهرود: هیچگونه امنیت کاری و حق هیچ اعتراضی نداریم .بارها شده است که مدیر شرکت با حالت تغیّر و عصبانیت با کارگران صحبت کرده است و در برابر حق و حقوق پرداخت نشده کارگران تنها پاسخ می دهد “اخراج!!!، جایی بهتر سراغ دارید برید اونجا

تجمع اعتراضی کارگران میراث جهانی چغازنبیل
تجمع اعتراضی کارگران میراث جهانی چغازنبیل
یکشنبه ۸ بهمن کارگران میراث جهانی چغازنبیل در اعتراض به عدم پرداخت حقوق ۴ ماهه خود دست به اعتصاب زده و مسیر ورود خودرو به این اثر جهانی را بستند. کارگران میراث جهانی چغازنبیل خواهان پرداخت حقوق خود هستند.

تجمع جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
روز یکشنبه ۸ بهمن ماه ۹۶، جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در اعتراض به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار ۲ و ۳ مقابل ساختمان شهرداری تهران تجمع کردند در اعتراض به وقف پروژه‌های سپیدار 

همچنین بیش از ۱۸۰تن از تولیدکنندگان بذر کشور که مبلغی در حدود ۲۴۰میلیارد تومان از وزارت موسوم به جهاد کشاورزی رژیم طلبکار هستند مقابل ساختمان این وزارتخانه در تهران دست به تجمع زدند.


تجمع اعتراضی کشاورزان رابر کرمان
روز یکشنبه ۸ بهمن ۹۶، مردم و جمعی از کشاورزان رابر کرمان، دست به تجمع اعتراضی مقابل استانداری کرمان زدند.
آنها نسبت به انتقال آب رابر و نادیده گرفتن ملک های زراعی موجود در مسیر این آب اعتراض داشته و گفتند این کار موجب اختلال در کار و زندگی مردم این منطقه می‌شود.


اخبار اعتراضات ۷ بهمن:


اعتصاب ۳۵۰۰کارگر گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز که از روز۳بهمن، آغاز شده پنجمين روز خود را پشت سر گذاشت.

آنها نسبت به پرداخت نشدن سه ماه حقوق و مزایای خود و عملی نشدن وعده های دروغین کارفرما معترضند و خواستار پرداخت به‌موقع دستمزدها و حق بیمه تأمین اجتماعی و برقراری بیمه تکمیلی شان هستند.

کارگران از کمبود ابتدایی ترین امکانات و تسهیلات کار در رنجند. آنها همچنین نسبت به بازگرداندن مدیریت فاسد قبلی این واحد صنعتی که عامل وضعیت وخیم فعلی کارخانه و کارگران هستند، هشدار داده اند.

کارگران معترض می گویند به رغم فعال بودن خطوط تولید، مدیران غارتگر با دادن وعده های پوچ به کارگران آنها را سر می دوانند.

عوامل رژیم با تهديد كارگران به ثبت غیبت از کار، محروم شدن از مزایای پرسنلی، اخراج و معرفی به ارگانهای سرکوبگر تلاش دارند آنها را به شكستن اعتصاب وادار كنند.

گروه ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ با ۵۴ ساله سابقه، از تولیدکنندگان بزرگ محصولات نوردی با ظرفیت بیش از سه هزار نفر نیروی کار متخصص است.

این کارخانه عظیم كه در دوران جنگ ضد ميهني با عراق، توسط پاسداران در خدمت تأمین نیازهای جنگ، از جمله تولید خمپاره بود، در سال ۸۸ به بخش خصوصی واگذار شد

و به‌دنبال برملا شدن یک اختلاس ۳۰۰۰میلیارد تومانی در سال۹۰ در ازای انبوه بدهی‌هایش به بانک ملی واگذار شد. بانک ملی نیز یک قلم ۴۰۰میلیون تومان از حاصل فروش اموال این صنعت را به یغما برد و در اسفند ۹۵ با بهایی نازل آن را به حراج گذاشت.

مالک فولاد اهواز که همجنین مالک شرکت هواپیمایی زاگرس، باشگاه ورزشی استقلال خوزستان و هتل داریوش در جزیره کیش نیز هست و میلیاردها دلار سرمایه از اموال مردم ایران را به جیب زده، از پرداخت حقوق و مزایای کارگران محروم فولاد اهواز سر باز می زند. و این در حالی است که وی به تازگی از سفارش خرید ۲۸ فروند هواپیمای ایرباس خبر داده است (خبرگزاری حکومتی ایرنا-اول تیر۹۶).

تولید گروه ملی فولاد ایران بر اثر غارت سرمایه هایش توسط سپاه پاسداران و دیگر کارگزاران حکومتی و با اخراج مستمر کارگران به ۱۰درصد کاهش یافته است

(خبرگزاری سپاه قدس-تسنیم-۱۳آذر۹۶). کارگران این قطب عظیم اقتصادی کشور با وجود کار در شرایطی دشوار از دریافت دستمزدهای ناچیزشان که حتی ابتدایی ترین

نیازهای آنها و خانواده هایشان را تأمین نمی کند محرومند و هرچند ماه یکبار برای دستیابی به حقوق خود دست به اعتصاب می‌زنند.

مقاومت ایران با درود به کارگران شریف و زحمتکش گروه ملی فولاد ایران در اهواز عموم مردم به ویژه كارگران در سراسر كشور را به اتحاد و همبستگی با آنها و ایستادگی

در مقابل غارتگران سرمایه های ملی و دزدان دسترنج زحمتكشان فرا می خواند و از عموم اتحاديه ها و سنديكاهاي كارگري مي‌خواهد تا ستم و سركوب عليه كارگران ايران را محكوم كنند.تجمع اعتراضی کارگران شهرداری

روز  شنبه ۷ بهمن ماه ۹۶، کارگران عضو پروژه سپیدار ۲و۳ تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسی در اعتراض به تعویق ۵ ساله تحویل مسکن درمقابل شهرداری تهران تجمع کردند. این اعتراض هر روز ادامه دارد.

در بروجرد کارگران شهرداری روز شنبه هفتم بهمن در مقابل شهرداری  این شهر تجمع   کردند و خواهان پرداخت 10ماه حقوق عقب‌افتاده خود شدند.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه «کیان کُرد»
روز شنبه ۷ بهمن ماه ۹۶، کارگران کارخانه «کیان کُرد» ملایر در اعتراض به خلف وعده کارفرما برای پرداخت معوقات مزدی دست به تجمع زدند.

این کارگران محروم و زحمتکش برای چندمین بار در ۱۴ روز گذشته، در مقابل ساختمان کارخانه دست به تجمع زده اند اما کسی پاسخگوی آنان نیست.

تجمع کارگران سازمان ساماندهی مشاغل میوه و تره بار


شنبه ۷ بهمن، کارگران سازمان ساماندهی مشاغل میوه و تره بار در اعتراض به عدم پرداخت ۴ ماه حقوق خود مقابل شهرداری اهواز تجمع و اعتراض کردند


تجمع اعتراضی پرسنل و کارکنان اداره آموزش و پرورش

شنبه ۷ بهمن، پرسنل و کارکنان اداره آموزش و پرورش شهرستان آغاجاری در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات ۳ ماه اضافه کار در سال ۹۵ و ۶ ماه اضافه کار در سال ۹۶ دست به اعتراض زده و به طور دسته جمعی استعفا دادند.
اخبار اعتراضات ۶ بهمن:


روز جمعه کشاورزان شرق اصفهان در اعتراض به نبود آب برای کشاورزی و بیکاری گسترده در منطقه و هم‌چنین در اعتراض به خشکی زاینده رود، در شهر زیار دست به تحصن زدند.


در اهواز نیز اعتصاب ۳۵۰۰کارگر گروه ملی صنعتی فولاد ایران که از روز سه‌شنبه ۳بهمن، شروع شده است  ادامه یافت

معلمان یزد برای چهارمین روز متوالی، رانندگان کارخانه قند نیشابور، کارگران کارخانه قند ممسنی و در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مطالبات عقب‌افتاده خود دست به اعتصاب و اعتراض زدند.

اخبار اعتراضات ۵ بهمن:


روز پنج‌شنبه ۵ بهمن‌ ماه ۹۶، رانندگانی که از کارخانه قند نیشابور بابت کرایه طلبکارند در اعتراض به عدم پرداخت کرایه‌هایشان از سوی این کارخانه، درب آن را بستند و مقابل آن تجمع کردند.
بستن درب کارخانه قند نیشابور توسط رانندگان طلبکار


اهواز- تهدید به اخراج کارگران گروه ملی فولاد ایران

در سومین روز اعتصاب متحدانه کارگران گروه ملی فولاد ایران، مدیر منابع انسانی این مجتمع بزرگ تولیدی، کارگران اعتصابی را تهدید به ثبت غیبت از کار، محروم شدن از کلیه مزایای پرسنلی در روزهای عدم کارکرد و نهایتا اخراج کردتهدید به اخراج کارگران گروه ملی فولاد ایران


تهران- اعتراض دراویش گنابادی به امنیتی کردن محل
چهارشنبه شب ۴ بهمن ماه ۹۶، رژيم با استقرار ۵۰ موتورسوار و ۱۰ ماشین در منطقه پاسداران، خیابان گلستان هفتم در تهران اقدام به امنيتی كردن مناطق دراويش گنابادی كرد.
در عرض ۲۰ دقيقه حدود ۱۰۰ ماشین و بیش از ۳۰۰ نفر از دراويش گنابادی در محل حاضر شدند و دست به اعتراض و تحصن زدند.
دراويش گنابادی به نيروهای امنيتی رژيم هشدار دادند كه حق ندارند در اين منطقه امنیتی رفتار کنند.


اخبار اعتراضات ۴بهمن:

رانندگان نفتکش در رشت در اعتراض به طرح برندیگ در انبار نفتکش‌ها با خودداری از بارگیری و جابه‌جایی هرگونه محموله نفتی اعتصاب کردند.

در قزوین کارمندان مخابرات روستایی به پرداخت نشدن ۴ماه عقب‌افتاده اعتراض کردند.

در تبریز کارگران شرکت خانه‌سازی پیش ساخته تجمع کردند و خواستار پرداخت سه ماه حقوق عقب‌افتاده شدند

در کرمان خانواده‌های رانندگان اتوبوسرانی شهرداری تجمع کردند و به پرداخت نشدن 3ماه حقوق و 13ماه حق بیمه اعتراض کردند.

در اندیمشک کارکنان بخشی از راه‌آهن زاگرس، خواستار 4ماه حقوق عقب‌افتاده خود شدند.

در سروستان جمعی از کارگران یکی از شرکتهای سازنده محور مواصلاتی سروستان-خرامه (در استان فارس) به پرداخت نشدن 9ماه حقوق اعتراض کردند.اخبار اعتراضات ۲بهمن:

دست فروشان چابهار روز دوشنبه در بازار سنتی این شهر دست به اعتراض و اعتصاب زدند. آنها در اعتراض به این‌که شب دوشنبه، مأموران جنایت‌پیشه و عوامل شهرداری رژیم در چابهار وسایل دست فروشها در این شهر را جمع کرده و به بازار سنتی چابهار منتقل کرده بودند، دست به اعتصاب زدند.


اعتراض و تحصن کارگران ابنیه راه‌آهن مقابل مجلس ارتجاع

صبح روز یکشنبه اول بهمن کارگران ابنیه راه‌آهن در تهران و آذربایجان غربی در مقابل مجلس ارتجاع تجمع اعتراضی برگزار کردند.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر